Biznes i gospodarka

Bitcoin – wirtualna waluta. Co warto wiedzieć?

Bitcoin – co to jest i do czego służy? To wirtualna waluta wykorzystująca zdecentralizowaną bazę danych, która jest rozprowadzona między węzłami sieci peer-to-peer. Brzmi enigmatycznie? Przekonaj się, co warto o niej wiedzieć.
Kryptowaluty w modzie
Kryptowaluty to dość kontrowersyjny temat, który jednych wyjątkowo interesuje, a w innych budzi strach. Mimo to zainteresowanych tym tematem nie brakuje. Warto wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem.

Najprościej mówiąc, Bitcoin to cyfrowa waluta, która powstała w 2009 roku. Duże zainteresowanie bierze się przede wszystkim z jej wartości spekulacyjnej, czyli możliwości zakupu i sprzedaży, bo oznacza to sporą szansę na szybki zysk. Mimo to wiąże się to z ryzykiem, dlatego też no. NBP ostrzega przed obrotem kryptowalutą.

Bitcoin oparty jest na technologii blockchain, czyli „łańcuchu bloków”. Służy on przede wszystkim do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach internetowych. To rewolucja w zawieraniu i rozliczaniu transakcji w różnych branżach, np. handlu, bankowości itd.
Jak z tego korzystać?

Zastanawiasz się, czy i ewentualnie jak możesz skorzystać z Bitcoina? Opcji jest kilka – możesz w ten sposób po prostu płacić (BTC jest też środkiem płatniczym) – za zakupy w warzywniaku, obiad, ale i wybraną nieruchomość. To bardzo wygodne i znacznie szybsze niż tradycyjne rozwiązanie, jeśli kupujesz coś z daleka.

Warto korzystać z nowoczesnych produktów, ale trzeba pamiętać o ryzyku. Obecnie zainteresowanie Bitcoinem jest ogromne głównie ze względu na jego wartość spekulacyjną i faktycznie daje szansę na zysk, ale równie dobrze na… stratę. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze, weź to pod uwagę. Poza tym w ten sposób narażasz się także na cyberataki, oszustwa itd.

Decydując się na zakup, trzeba poznać podstawowe zasady kupna i przechowywania BTC, a wcześniej uważnie monitorować trendy na giełdzie i nauczyć się, jak należy się na niej zachowywać, poznać rządzące tu prawa itp.

READ  Jaki okres lokaty warto wybrać?

Lena.k