Biznes i gospodarka

Co to znaczy „kapitalizacja odsetek”?

Termin ten słyszymy stosunkowo często – kapitalizacja odsetek. Nie wszyscy wiedzą jednak, co to oznacza dla nas w praktyce. Warto znać podstawy finansowe, aby zapanować nad swoimi wydatkami.

Termin „kapitalizacja” oznacza częstotliwość dopisywania odsetek do wpłaconego do banku, np. na lokatę długoterminową, kapitału. Jeśli weźmiemy pod uwagę lokaty tradycyjne, zwane też klasycznymi czy standardowymi, odsetki są w ich przypadku naliczane do podstawowej kwoty w tym momencie, gdy depozyt wygasa.

Co to dla nas oznacza w praktyce? Otóż jeśli założymy lokatę na 12 miesięcy, bank wypłaci nam odsetki dopiero po tym czasie – nie wcześniej. Musimy o tym pamiętać. Co prawda część instytucji finansowych ma w swojej ofercie lokaty z wcześniejszą kapitalizacją. Są to m.in. codziennie lub co 3 lub 6 miesięcy. Co więcej, codzienna kapitalizacja jest jednym ze sposobów na pominięcie tzw. podatku Belki.

Dla klienta zwykle częstsza kapitalizacja jest wygodna i korzystna. Kwota początkowa, zwiększona o wypracowane przez dany czas odsetki, jest w następnym cyklu bazą do naliczenia nowych odsetek. Jest jednak jeden warunek – odsetki codziennie wypłacane mogą wynosić maksymalnie 2,49 zł. Aby dzienne odsetki nie przekroczyły tej kwoty, określona jest maksymalna kwota, jaką klient może wpłacić na lokatę. Nie w każdym banku suma ta jest określona – zdarza się, że klient musi sam tego pilnować.

READ  Jaki okres lokaty warto wybrać?