nowy budynek
Biznes i gospodarka

HQE – francuski certyfikat zielonego budownictwa

HQE to organizacja skupiająca zaangażowanych ludzi w zrównoważony rozwój budownictwa. Certyfikat HQE™ wyznacza ścieżkę rozwoju branży budowlanej – co wyróżnia standard z francuskim rodowodem?
Francuski standard oceny budownictwa zrównoważonego
HQE jest jednym z międzynarodowych standardów zarządzania jakością środowiska w budownictwie. Został on opracowany we Francji, ale szybko zdobył zasięg międzynarodowy, dzięki organizacji certyfikującej Cerway.

Obok LEED i BREEAM jest jednym z najczęściej nadawanych certyfikatów. Aktualnie jest on obecny w aż 19 krajach na 5 kontynentach. Stanowi potwierdzenie, że dana inwestycja spełnia wymagania zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego. Dzięki certyfikacji HQE™ obiekty emitują o 23% mniej gazów cieplarnianych i zużywają 12% mniej energii w porównaniu do budynków o podobnych rozmiarach, lokalizacji oraz wieku.

Jakie obiekty mogą uzyskać certyfikat HQE™?
Certyfikat HQE™ może być przyznany każdego typu obiektowi – mieszkaniom, biurom, obiektom sportowym, budynkom szkolnym, obiektom handlowym i logistycznym, szpitalom, infrastrukturze i dzielnicom. Certyfikacją objęte są budynki nowe, będące w eksploatacji oraz remontowane.

14 kryteriów oceny
Eksperci, we współpracy z operatorem Cerway, zarządzają procesem certyfikacji w systemie HQE. W zakres usług wchodzą m.in. zarządzanie aplikacjami, organizowanie i prowadzanie audytów, kontraktowanie i przygotowywanie raportów.

Zakres kryteriów, które dana inwestycja musi spełnić, by uzyskać certyfikat HQE™, obejmuje cały proces inwestycyjny. Standard HQE składa się z 4 podstawowych grup tematycznych – one z kolei obejmują 14 kryteriów:
– Energia (zmniejszenie zużycia energii poprzez zaplanowane rozwiązania koncepcyjne, ograniczenie emisji CO2);
– Środowisko (Planowanie przestrzeni, Komponenty, Woda, Odpady, Design, Worksite (związane z gospodarką odpadami, zużyciem poszczególnych dóbr i surowców));
– Zdrowie (Jakość wody, jakość przestrzeni, jakość powietrza);
– Komfort (termalny, wizualny, akustyczny, zapachowy).

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na: https://budownictwo.dekra.pl/zrownowazone-budownictwo/certyfikacja-hqe.html

Michał B., f: Free-Photos / pixabay

READ  Co to znaczy „kapitalizacja odsetek”?