Biznes i gospodarka

Jaki okres lokaty warto wybrać?

Lokaty nadal cieszą się popularnością wśród klientów banków, mimo że chętnie decydujemy się także na konto oszczędnościowe. Na jak długo jednak warto taką lokatę założyć? Podpowiadamy poniżej.

W zasadzie każdy z banków ustala warunki indywidualnie, na jakich zechce przyjąć depozyt od swoich klientów. Można się z nimi zapoznać w placówce albo online, na stronach internetowych, gdyż bank ma obowiązek, aby je nam przedstawić. Są szczegółowo opisane, a tabele oprocentowania znajdziemy bez problemu. Warto dokonać porównania kilku z nich, aby wybrać właściwą, zgodną z naszymi możliwościami, ofertę.

W razie czego pracownik banku nam pomoże. Zazwyczaj jednak większość banków  oferuje lokatę na 1, 3, 6, 12, 24 oraz 36 miesięcy. Są też lokaty dzienne, nocne, dobowe itd. Część instytucji finansowych daje ponadto możliwość wypłacenia naszych oszczędności już za tydzień itd. Oprocentowanie zależy zaś od wysokości wpłacanej kwoty oraz okresu, na który podpisujemy umowę o lokatę.

Jeśli zależy nam na dużym zysku, warto pamiętać, że najlepsze warunki banki oferują najlepszym klientom, czyli wpłacającym duże kwoty, na dłuższe terminy. Warto mieć też na uwadze, że banki podają oprocentowanie w skali roku. Porównajmy zatem oferty różnych instytucji, zanim podejmiemy decyzję. Optymalnym rozwiązaniem są lokaty roczne, z możliwością przedłużenia, a także łączone (o nich piszemy jednak w innym miejscu).

READ  Produkcja okien krok po kroku