Biznes i gospodarka

Pieniądze na lokacie – czy są bezpieczne?

Lokaty są jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Wielu z nas decyduje się na przechowywanie pieniędzy właśnie na lokacie, mimo że ostatnio zniechęcające jest niskie oprocentowanie. Często też zastanawiamy się, czy to bezpieczne rozwiązanie.

Kiedy podejmujemy decyzję o zdeponowaniu części oszczędności na lokacie długoterminowej, od razu zastanawiamy się nad bezpieczeństwem naszych pieniędzy. Powierzenie dużej kwoty pieniędzy oznacza niepewność. Tym bardziej, że często wpłacamy środki na lokatę roczną, a nawet dwu lub trzyletnią. Można też wziąć pod uwagę, aby ulokować oszczędności na kilku lokatach i to w różnych bankach. Kończą się one o różnym czasie, więc jeśli odpowiednio to rozplanujemy, nie pozostaniemy bez dostępu do własnych pieniędzy na dłuższy czas.

Nie musimy się jednak o to martwić, gdyż tradycyjna lokata bankowa należy do jednych z najbezpieczniejszych rozwiązań. To popularny sposób deponowania oszczędności, który przekonuje już nawet emerytów. Ponadto nasze depozyty są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co jest niezwykle ważne. Jeśli dany bank ma problemy finansowe, Fundusz ma obowiązek, aby wypłacić środki do równowartości 100 000 euro.

Wszystkie polskie banki objęte zostały obowiązkowym systemem gwarancji, a instytucje zagraniczne podlegają regulacjom właściwym dla kraju, w którym mają swoją siedzibę. Są jednak przypadki, kiedy nasza wpłata jest większa – co wtedy? Otóż część depozytu ponad tę zapewnioną kwotę można odzyskać podczas postępowania upadłościowego danego banku czy instytucji finansowej.

READ  Co to znaczy „kapitalizacja odsetek”?