produkcja okien
Biznes i gospodarka

Produkcja okien krok po kroku

Największą popularnością cieszą się okna PVC, czyli wykonane z polichlorku winylu, tworzywa sztucznego powszechnie wykorzystywanego między innymi do produkcji okien plastikowych. Jak wygląda proces ich produkcji? Wyjaśniamy poniżej krok po kroku.Zastosowanie w procesie produkcji okien nowoczesnych i zautomatyzowanych maszyn sprawia, że ich powstawanie jest szybkie i bezproblemowe. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych etapów – zobacz, jak przebiega produkcja okien krok po kroku.

Wybór, cięcie i obróbka profili konstrukcyjnych

Produkcję okna należy zacząć przede wszystkim od przycięcia profilu na wymiar z danego zamówienia, co nie jest trudne, gdyż proces ten został w większości firm w pełni zautomatyzowany. Profile tniemy zatem przy pomocy nowoczesnego centrum tnącego, co oznacza najlepszą wydajność i dokładność. Po zakończeniu prac profile okienne są gotowe do dalszej obróbki.

Maszyny bazują na podstawie plików z wytycznymi, jak pociąć materiał – zalet takiego rozwiązania jest wiele, to m.in. szybkość zrealizowania zadania, precyzja cięcia oraz jak najlepsze wykorzystanie materiału bez zbędnych resztek.

Przygotowane w ten sposób profile następnie trafiają na tzw. stanowisko tnące, na stół, gdzie są dalej obrabiane, aż trafiają do strefy przecinania, potem są oznaczane naklejką z kodem kreskowym, aż są poddawane kolejnym działaniom związanym z obróbką.

Wzmocnienie profili

Przycięte na wymiar profile trzeba wzmocnić – wstawia się w nie specjalne stalowe wzmocnienia, a następnie są one skręcane i trafiają do zautomatyzowanego centrum obróbczego. Pozostaje jeszcze wykonać różne otwory technologiczne oraz wyposażyć je we wzmocnienia zapewniające trwałość i sztywność konstrukcji.

Proces zgrzewania i opracowania naroży

Kolejnym etapem produkcji okien jest proces zgrzewania ram i skrzydeł, do czego służą specjalne zgrzewarki odpowiednio zaprogramowane. Na tym etapie następuje zgrzewanie ze sobą ram okiennych, które stworzą szkielet okna, ramy i skrzydła.

Można ustawić kilka parametrów zgodnie z potrzebami – jak m.in. czas nagrzewania czy temperatura zgrzewania. Później jest jeszcze etap oczyszczania i opracowywania naroży i zamontowania dodatkowych elementów okien, jak zawiasy i okucia.

READ  Zalety mediacji, czyli dlaczego nie warto iść do sądu

Szkolenie, kompletowanie i kontrola jakości

Okna trafiają jeszcze do strefy szklenia, gdzie są wyposażane w szyby zespolone oraz są uszczelniane. Na koniec pozostaje skompletować ramy i skrzydła okienne. Przeprowadza się też finalną regulację – etap ten wymaga precyzji, gdyż szyby muszą zostać perfekcyjnie dopasowane, zaklinowane i uszczelnione. Takie okna są następnie poddawane kontroli jakości

Partner wpisu: https://artel-art.pl/

KKw, foto: jarmoluk/ pixabay