Biznes i gospodarka

Rossmann zmuszony zapłacić rekordowy podatek w Polsce!

Rossmann podał, że zapłacił za 2018 rok najwyższy podatek CIT od początku istnienia w Polsce – aż ponad 226 mln zł. Dodajmy, że sklepy Rossmann są w naszym kraju od 1993 roku!
Widząc taką kwotę, zapewne każdy zastanawia się nad przyczyną tak wysokiego podatku. Powodem są mianowicie… rosnące, coraz większe, przychody firmy! Jak podaje Rossmann, generowany jest coraz większy zysk, a to z kolei wpływa też na wysokość wpływów do budżetu państwowego.

Z każdym rokiem wysokość podatku CIT rośnie aż o kilkanaście milionów. Rossmann musi przygotować się na duże wydatki – tym bardziej, że z roku na rok sprzedaż jest coraz wyższa. Im zaś wyższe dochody, tym wyższe są również podatki, a Rossmann to jeden z najpopularniejszych sklepów głównie z kosmetykami w naszym kraju. Sieciówka dynamicznie się rozwija, ale rosną też podatki.

Przypomnijmy, że już w 2016 roku sieć wypracowała ogromny zysk i miała do zapłacenia podatek dochodowy CIT w kwocie 198 milionów 160 tys. zł, w 2017 roku było to już 208 milionów 297 tys. zł, a rok później – w 2018 r. – padł rekord. Podatek wyniósł ponad 226 milionów złotych! Takich kwot wcześniej nie było!

Prawdopodobnie Rossmann był w ogóle drugim pod względem wysokości podatku płatnikiem CIT w naszym kraju. Co prawda „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że jeszcze nie ma oficjalnego raportu za rok ubiegły. Jak zapewne łatwo się domyślić, pierwsze miejsce zajęło Jeronimo Martins, właściciel Biedronki.

Ewelina, f:kinkate/Pixabay

READ  HQE – francuski certyfikat zielonego budownictwa