euro
Biznes i gospodarka

Sasin: w planach rządu nie ma podwyżki VAT

Jak poinformował wicepremier, Jacek Sasin, w najbliższych planach rządu nie ma podwyżki stawki podatku VAT do 26 proc.

Jacek Sasin zapytany w TVN 24, czy rząd planuje podwyższyć stawkę VAT do 26 proc., zapewnił, że „nie ma takiego planu”. Zamiast podwyżki zapowiedział zaś obniżkę – jednak nie w tradycyjnej. Jakiej zatem? Prace trwają – przygotowano tzw. nową matrycę VAT-owską, która ma porządkować stawki VAT-u, bo są one – według rozmówcy TVN 24 – mało przejrzyste na wybrane produkty czy usługi.

Opracowywany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek podatku, ale jego celem ma być uproszczenie ich stosowania oraz wdrożenie zmian stawek dla wybranych grup produktów. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji i sprzeciw opozycji – ze strony m.in. posłów Kukiz’15, PSL-UED i Nowoczesnej.

Nowa matryca VAT ma sprawić, że na najbardziej powszechne produkty, potrzebne każdemu, ma być niższy, a na luksusowe wyższy. Na razie wszystko jest w fazie planów i wymaga jeszcze uszczegółowienia.

Tomek B., f:Bru-nO / Pixabay

READ  Zajęcie komornicze a 13. emerytura