Stanowisko pracy
Biznes i gospodarka

Specjalne strefy ekonomiczne – optymalne warunki dla biznesu

Specjalne strefy ekonomiczne to tereny odpowiednie do prowadzenia inwestycji zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych przedsiębiorców. Warto skorzystać z pomocy przy rozpoczęciu i prowadzeniu działalności na obszarach SSE.

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce

Polskie specjalne strefy ekonomiczne to wydzielone administracyjnie części kraju, na których można prowadzić działalność gospodarczą na atrakcyjnych warunkach – można uzyskać m.in. zwolnienia podatkowe.

W Polsce jest 14 specjalnych stref ekonomicznych. Warto dodać, że co prawda w 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Według niej możliwe stało się uzyskanie zwolnienia z podatków dochodowych na terenie kraju (nie tylko na terenach objętych SSE), ale strefy będą funkcjonowały do 31 grudnia 2026.

Wady i zalety działalności na terenie SSE

Korzyści z prowadzenia działalności na terenie SSE jest wiele – m.in. zwolnienie z podatku dochodowego (PIT albo CIT) i od nieruchomości, możliwość zakupu lub wynajmu nieruchomości, szeroka oferta atrakcyjnych gruntów wraz z całą infrastrukturą, wsparcie administracyjne spółek zarządzających SSE i możliwość korzystania z opieki poinwestycyjnej itd. Są też jednak wady, np. opłata administracyjna, ograniczenie co do typów prowadzonej działalności, obowiązek określonych nakładów i prowadzenia działalności przez 3 lub 5 lat, mały wybór powierzchni biurowych itd.

Na etapie planowania inwestycji czy podczas analiz prawnych i podatkowych warto korzystać ze wsparcia firmy oferującej pomoc podczas rozpoczęcia inwestycji na terenie wybranej SSE. Usługi te obejmują m.in. doradztwo w pozyskiwaniu zezwoleń, zabezpieczenie prawidłowości prowadzenia danej inwestycji itd.

Wpis został utworzony przy pomocy bso-group.com

Lena.k / pixa / FirmBee

READ  Zajęcie komornicze a 13. emerytura