porozumienie
Biznes i gospodarka

Zalety mediacji, czyli dlaczego nie warto iść do sądu

Mediacja w porównaniu z postępowaniem sądowym, ma długą listę zalet. Warto je poznać o rozważyć to rozwiązanie – w wielu przypadkach okazuje się skuteczne.
Mediacja to skuteczna metoda rozwiązywania sporów, pozwala też na oszczędność czasu i pieniędzy. Mediator pomaga polubownie wypracować porozumienie, czyli ustalić warunki ugody.

Warto poznać najważniejsze z argumentów przemawiających za mediacją. Przede wszystkim jest skuteczna, a zakończona ugodą jest równa ugodzie uzyskanej w sądzie, która stanowi tytuł wykonawczy uprawniający do prowadzenia egzekucji.

Koszty mediacji są znacznie niższe niż koszty i wydatki sądowe. Poza tym są one łatwe do skalkulowania. Mediacja jest też szybsza niż rozprawa w sądzie, przebiega sprawniej i w dużym stopniu zależy od stron – nie od terminarza sądowego. Jest też elastyczna i czytelna, obie strony mogą się wypowiadać, jej przebieg jest odformalizowany – w przeciwieństwie do skomplikowanych procedur sądowych.

Poza tym mediacja jest dyskretna i poufna. O jej prowadzeniu wie niewiele osób – to ważne w stosunkach biznesowych, gdyż ważny jest wtedy wizerunek. Obowiązuje też tajność przebiegu i szczegółów – mediatora obowiązuje tajemnica zawodowa. Dla porównania warto wiedzieć, że posiedzenia sądowe są jawne.

Warto zwrócić uwagę także na efektywność mediacji – do wyboru są różne rozwiązania, strony mają kontrolę nad jej przebiegiem, odbywa się na neutralnym gruncie. Mediator pełni rolę przewodnika czy prowadzącego, pomaga wypracować ugodę oraz sprawić, że strony zachowają poprawne relacje.

Tomek B. / pixabay / 089photoshootings /

READ  Rossmann zmuszony zapłacić rekordowy podatek w Polsce!